Girişimciler İçin Yatırım Şirketleri Serisi: Şirket Ortağım

ŞirketOrtağım A.Ş., farklı sektörlerde uzun iş tecrübesine ve iş dünyasında önemli iş kontaktlarına sahip Akın Kozanoğlu, Mehmet Buldurgan, Sedef Korkmaz, Hasan Pehlivan, Dursun Akbulut ve Hasan Ulusoy tarafından 2013 yılında kurulan yatırım yönetim şirketidir.

ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı, Hazine Müsteşarlığı tarafından Haziran 2013 tarihinde hizmet vermeye başladı.

Şirket Ortağım ağı, periyodik olarak düzenlediği YatırımcıGirişimci toplantılarında potansiyeli yüksek inovatif girişimler ile yatırımcıları bir araya getirerek, yatırımcıların girişimlere finansman, bilgi birikimi ve tecrübe aktarımını sağlamayı amaçlamakta.

Melek yatırımcılar ile erken aşama girişimleri bir araya getirecek platformlar kurmaktır. Bu platformlar aracılığı ile melek yatırımcılardan girişimlere sermaye ve bilgi birikimi aktarılmasını sağlamayı amaçlar.

Şirket Ortağım Misyonu

Yatırım yapılacak girişimlerin bulunması, bunlardan uygun olanlarının seçilmesi, girişimlerin yatırımcılarla eşleştirilmesi, hukuki yatırım süreçlerinin yönetilmesi ve yapılan yatırımların izlenmesi şirketin faaliyetleri arasındadır.

ŞirketOrtağım Nasıl Girişim Bulur?

Yatırım yapılabilecek girişimlere; girişimcilerin doğrudan başvuruları, üye referansları, ağ yetkilileri tarafından sık sık ziyaret edilen üniversite, inkübasyon merkezi ve girişimci etkinlikleri aracılığıyla ulaşılmaktadır.

Şirket Ortağım Nasıl Girişim Seçer?

ŞirketOrtağım; sektör farkı ayırt etmeksizin erken aşama tüm inovatif girişimleri değerlendirmeye almaktadır.

Değerlendirilecek girişimlerin fatura kesmeye başlamış olması yada fatura kesmeye yakın bir aşamada bulunması gerekmektedir.

Yatırım yapılacak girişimler 3 aşamalı seçim süreci sonucunda belirlenir. Bu süreç her iki ayda bir tekrarlanır.

Şirket Ortağım Seçim Süreci
  1. Başvuruda bulunan girişimlerin sunumları şirketin profesyonel kadrosu tarafından incelemeye alınır. Belirlenen temel kriterler kapsamında incelemeye alınan bu girişimlerin filtreden geçirilmesi sonucunda 20 adet girişim seçilir.
  2. Filtreleme sonucunda görüşmeye uygun bulunan 20 girişim Seçim Komite toplantılarına davet edilir ve sunum yapmalarına imkan sağlanır. Bu toplantı ve görüşmeler neticesinde Seçim Komitesi ilk elemesini yaparak 5 ila 8 adet girişim belirler.
  3. Seçim Komitesi tarafından belirlenen 5 ila 8 adet girişim, ikinci bir görüşme için tekrar toplantıya davet edilir. Yönetim Kurulunun son elemesi ve kararı sonucunda 3 ila 5 adet girişim Yatırımcı toplantılarında sunum yapmak için davet edilir.

Şirket Ortağım Yatırım Kriterleri

ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı; sektör farkı ayırt etmeksizin satış aşamasına başlamış yada başlamak üzere olan ve gelecek 3 yılda en az 3 kat değer artış potansiyeli öngörülen tüm inovatif erken aşama girişimleri değerlendirmeye almaktadır.

Girişimlere, ihtiyaçlarına göre, 200.000TL ile 750.000TL arasında değişen tutarlarda finansman sağlanmaktadır.

Bu finansmana karşılık şirketin durumuna göre değişen oranlarda hisse talep edilmektedir.

Yapılan yatırımlar co-investing şeklinde gerçekleşmekte ve toplam yatırım tutarı belli oranlarda lotlara bölünmektedir.

Böylece yatırımcılar bütçelerine uygun miktarlarda yatırım yapabilmektedir. Lot aralıkları ise 25.000TL ile 60.000TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Şirket Ortağım Yatırım Süreci

Periyodik Yatırımcı-Girişimci toplantısında yapılan sunumların ardından yatırımcılar tarafından ilgi gören girişimler analiz toplantısına davet edilir.

Bu toplantılara girişimcilerin yanı sıra girişime ilgi gösteren yatırımcılar katılmaktadır.

Analiz toplantılarının amacı projenin yatırımcılar tarafından daha iyi anlaşılabilmesi, girişimcilerin yakından tanınması ve girişim ile ilgili merak edilen soruların cevaplanmasıdır.

Bu toplantılar sonucunda eğer girişime yatırım kararı alınır ise ağ tarafından fon toplama ve niyet mektubu imza süreci başlatılmaktadır.

Bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte ise hukuki/mali/teknik due diligence, hissedarlar sözleşmesinin hazırlanması, Hazine Müsteşarlığı işlemleri ve son olarak şirket kuruluş aşamasına geçilir.

Tüm bu süreç girişimin Yatırımcılara yaptığı ilk sunum tarihinden itibaren yaklaşık 3-4 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Şirket Ortağım – Melek Yatırımcı Ağı’na Nasıl Başvurabilirim?

Şirket Ortağım – Melek Yatırımcı Ağı Başvuru Formunu Doldurduktan Sonra
info@sirketortagim.com e-posta adresine göndermeniz gerekmektedir.

Makale hakkındaki görüşler;

Aklına takılanları sor..