Girişimciler İçin Yatırım Şirketleri Serisi: Etohum

Etohum kısaca; Yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan pazar yeridir.

Etohum yatırımcılar tarafından oluşturulan bir topluluk / şirket değil, girişimciler ile yatırımcıları buluşturan pazaryeridir.

Etohum Seçim Süreci Nasıl İşliyor?

2016 yılından önce tüm girişimcilere açık olmayan başvuru formuna artık kendini girişimci olarak tanımlayan herkes başvurabilmektedir.

Etohum seçim süreci 4 aşamadan oluşuyor.

1. Ön başvuru 
2. Detaylı başvuru
3. Görüşme
4. Seçim — yönetici özeti

1- Ön başvuru 

Kısa sorularla girişimin başvuru anına kadar neler yaptığı anlaşılmaya çalışılıyor. Yapılan Ön Başvuru neticesinde detaylı form doldurmaya uygun olup olmadıklarına karar veriliyor. Sorular basit ve sorular karşısında özet cevaplar bekleniyor. Dallanıp, budaklandırmayın.

2- Detaylı Başvuru

İlk aşamayı geçen herkesi tebrik ediyorum.

İkinci aşamada girişim hakkındaki bilgilerin, tüm detaylarıyla doldurulması bekleniyor. Pazar büyüklüğünden rekabete, kuruculardan ekipteki kişilerin özgeçmişlerine kadar detaylı bir form sizi bekliyor. Bu aşamada girişimlerin işlerini ne kadar iyi bildiklerini, potansiyellerini öğrenmek istiyorlar.

3- Görüşme

İkinci aşamayı da başarıyla geçen girişimlerle internet üzerinde birebir (face to face) görüşmeler yapılıyor. Bazı görüşmeleri canlı olarak mentorlar yapabiliyor, bazı görüşmeler ise tek taraflı yapılıyor. Görüşmelerde girişimcilerin yaptıkları işe ne kadar hakim oldukları, tutkuları anlaşılmaya çalışılıyor.

4- Seçim – yönetici özeti

Görüşme aşamasında sonra uygun bulunan girişimler seçim sürecine yönlendiriliyor. Bu aşamada girişimler yönetici özetlerini Etohum standartlarına uygun olarak doldurulması bekleniyor. etohum.com girişimleriyle ilgili bilgiler yatırımcılar ve şirketlerle paylaşılıyor. Girişimlerin yönetici özetlerini düzenli güncellemelerini ve haftalık olarak güncellemeler göndermeleri bekleniyor.

Etohum’daki istatistiklerimize göre başvuruların %1‘lik bir kısmı son aşamaya, yani sitede yayınlanabilir duruma geliyor. Görüşme aşamasında kararsız kaldığımız girişimleri, potansiyellerini izlemek üzere Girişimci Yakın Takip Programına alıyoruz. Bu programa kısaca GYTP diyoruz. Süreç içinde girişimlerin gelişimini yakından takip ediyoruz ve potansiyeli olan girişimcileri seçiyoruz.

Burak Büyükdemir – Medium Yazı Alıntısı
E-tohum Girişim Sunum Toplantısı

Etohum’a Nasıl Başvurabilirim?

Yönetici özetlerini Etohum üzerinde göstermeye hak kazanan girişimler herhangi bir ücret ödemezler.

Düzenli olarak girişim bilgilerini güncellemek dışında bir sorumlulukları yoktur.

Etohum bu girişimlere yatırım yapmamakta veya ortak olmamaktadır.

Etohum.com sayfasına seçilen her girişim maalesef hızlandırma sürecine seçilmemekte.

Yıl içinde sadece belirli sayıda girişime destek olabilmekteler. Seçilen girişimlerin ancak küçük bir kısmı etohum sürecine dahil edilmektedir.

Bu girişimlere yakın çalışarak mentorluk desteği veriyor, network sağlanıyor ve yatırımcı ağı ile yurt dışı açılımlarına yardımcı olunuyor.

Ayrıca Etohum‘un sahip olduğu; Startup Turkey, Startup Istanbul ve diğer etkinliklere katılmalarına ve tüm dünyada girişimlerin duyurulmasına yardımcı oluyor.

Beğendiğim Bazı Girişimler;

Pikampüs – Öğrenci odaklı sosyal etkileşim ağı 🙂

Üniversite öğrencilerinin isteklerine göre hazırlayıp, geliştirdiğimiz Pikampüs’de 15 bine yakın üniversite öğrencisine ulaşmayı başardık.

Ganipara – Herkes için kolay e-ticaret

Ticimax, İdeasoft gibi e-ticaret sistemlerine alternatif olarak oluşturulmuş. Kurucularından Bora bey ile kısa bir çalışmamız oldu. Ganipara’ya başarılar dilerim.

Girişimciler İçin Yatırım Şirketleri Serisi İle İlgili Makaleler;

https://www.ahmetyozgatli.com/girisimciler-icin-yatirim-sirketleri-serisi-tarvenn/

Makale hakkındaki görüşler;

Aklına takılanları sor..