Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?


Kurumsal sosyal medya yönetimi firmalarda iki şekilde gördürülür.


Birinci yöntem;
Personel istihdam ile tüm hesapları bu kişiye yönettirmektir.
İkinci yöntem;
Sosyal medya uzmanı veya danışmanlık ajansı ile anlaşarak aylık kurumsal sosyal medya hizmeti almaktır.

Genellikle firmalar ekonomik, kaliteli ve profesyonel tercih olduğunu düşündüğü bir uzmanla çalışmayı seçmektedir. Bu yöntem daha etkin sonuçlar alınmasına sebep olmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Swarm, FourSquare, Tumblr, Flickr, Youtube  ve  LinkedIn gibi mecraları kullanarak marka bilincini artırmak ve böylece müşteri geri dönüşümü sağlamaya sosyal medya yönetimi denir.

Sosyal medyayı bir müşteri hizmetleri merkezi olarak kullanmak mümkündür.

Sadece sosyal medya desteği ile sitelerine büyük trafik akışı sağlayan siteler mevcuttur. Arama motorlarından gelen önemlidir ancak sadece arama motoru bazlı çalışmak doğallık sorunları oluşturacaktır. Arama motorlarında başarı eden eden birinin doğal olarak bu platformlarda da başarılı olması gerekir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır  ?

Televizyon ve gazete reklamlarından daha fazla kişiye düşük maliyet, interaktif ve etkileşimli bir şekilde ulaşmanızı sağlayan sosyal medya araçları reklam için son derece faydalıdır.

Kurumsal sosyal medya ajansı ile çalışarak işinizi geliştirerek hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Bu sistemi sitenize sadece tıklama getirisi olarak düşünmeyin , marka bilinirliğinin artırılması ve insanların markanıza güven duyması olarak düşünebilirsiniz.

Doğal yollardan üye sayınızın artmadığı durumlarda facebookinstagramlinkedIn ve twitter üzerinden ücretli olarak yayınlanan reklamlar ile bu sayıyı artırabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Teknikleri

Sosyal medya yönetim araçları (programlar) ile yapacağınız analizler sağlıklı bir rakip analizi sunmakla birlikte strateji belirlemek için son derece kullanışlı olacaktır. Bu tür mecralarda başarılı olmanın sabır ve bilgi gerektirdiğini söylemeliyiz. Kitlenizi yakaladıktan sonra bu kitleyi korumak içinde sürekli analiz ve araştırmalar yapmalısınız.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetiminde başarılı olmak için nelere dikkat etmeliyiz?

 • Sosyal Medyaya Özel Kampanyalar Düzenleyin

Sosyal medya üzerinden size ulaşanlara özel kampanya ve indirimler düzenleyin. Müşteri kitlesi üzerinde ciddi manada olumlu bir etkisi olacaktır. Örneğin; Bu gönderimizi paylaşın indirim kuponunu kazanın gibi sloganlar kullanabilirsiniz.

 • Aşırı Resmi Dil Kullanmayın

Takipçiler tarafından gönderilen mesajlara cevap verirken veya paylaşım yaparken kullandığınız dil çok önemlidir. Konuşma diliniz çok resmi veya basit olmamalıdır. Bu yüzden yazdığınız cevaplarda oldukça dikkatli olmalısınız. İnsanların seviyesiz olduğunuzu veya çok resmi olduğunuzu düşünmesini istemiyorsanız cana yakın ama orta resmi bir şeklide iletişim kurmalısınız.

 • Toplumun Hassasiyetlere Saygılı Olun

Yapacağınız veya yaptığınız bir paylaşım kapsayıcı ve kucaklayıcı olmalı. İnsanları din, dil , ırk ve diğer sebeplerle ayırıcı unsurlar içermemeli. Bu yüzden paylaşacağınız gönderiyi tekrar tekrar gözden geçirmenizi öneririz.

 • Facebook, Google, Instagram, Youtube Reklamları

Böylece firmanız çok uygun maliyetlerle daha fazla kişiye ulaşmış olur. Daha fazla üye sahibi olmak için insanlar tarafından açılmış ve onbinlerce üyesi olan facebook sayfalarını satın almayın. Bu robotlar tarafından algılanıp firmanızın popülaritesini düşürecektir. Çok yakında yazacağımız başarılı bir facebook reklamı nasıl oluşturulur yazımızı bekleyin.

 • Sosyal medya sayfalarınız güncel olsun

Facebook sayfanızda etkiniklerinizi, firmazın hakkında haberleri, yeni referansları, anketleri güncel olarak yayınlayın. Mesajlarınız ne kadar kalitleli ve görsel olursa o kadar çok paylaşılmaya adaydır. İletilerinizi mutlaka resimle ve bir linkle zenginleştirin.

 • Takipçilere küçük hediyeler göndererek takipçi artırmak

Örneğin bugün yapılacak çekilişte kazanacak üyemize 1 adet klavye mouse takımı ücretsiz olarak gönderilecektir gibi, interaktif ve heyecan verici insanların sitenize ilginin artmasına sebep olacak çekilişler ve hediyeler verin.

 • Organik olun fake beğeni ve takipçi satın almayın , 

İnternetten twitter, facebook, instagram üye takipçisi ve beğenisi pazarlayan firmalardan yada şahıslardan uzak durun. Zira bu takipçiler ölü takipçilerdir ve siteniz için reel bir fayda sağlamaz. Otomatik programlar ile açılmış kullanıcıların sizi beğenmesi ve sonrasında hiç bir aktiviteye sahip olmaması  arama motorları tarafından rahatlıkla algılanır. Ve siteniz spamci olarak işaretlenir.

 • Kullanıcıları rahatsız eden üyeleri engelleyin

Takipçi kitlenizin birbirlerini görebildiği bir platform düşünelim. Bazı üyeler diğer takipçileri taciz veya rahatsız edebilir. bu durumda gelen bildirimleri hemen değerlendirerek problemli takipçiyi engellemelisiniz.

 • Size uygun bütün mecraları kullanın

Günümüzde sadece twitter yada facebook kullanılmıyor. Bu nedenle instagram ve youtube gibi insanların sıklıkla ziyaret ederek etkileşime girdikleri alanlarda profillerinizi oluşturun. Ve hatta bu hesapları yönetmesi için bir sosyal medya danışmanı ile anlaşın.  Böylece daha kaliteli bir hizmet alırsınız ve stratejinizi daha sağlıklı belirleyebilirsiniz.

 • Büyük video portallarında yer alın

Vimeo, Youtube gibi sitelerde tanıtım videolarınızın bulunması çok önemlidir. İnsanlar ilgi alanlarına giren her türlü yazıyı ve videoyu başka insanlarında görmesini ister. Bu nedenle yayınladığınız videolar sadece ürünlerinizi ve firmanızı tanıtan videolar olursa bu videoların çok fazla yayılma ihtimali olmaz. Ancak sektörünüzle ilgili bir bilgilendirici video yada insanların yararına hazırlanmış bir animasyon insanlar tarafından rağbet görebilir.

 • İnternet sitenizden hesaplarınıza bağlantı verin.

Kurumsal internet siteniz üzerinden sosyal hesaplarınıza vereceğiniz bağlantılar sayesinde hem arama motorları sosyal hesaplarınızın sizin olduğunu tescil eder , hem de site ziyaretçilerinize sosyal medyada sizi beğenmeleri için bir kapı açmış olursunuz. Sosyal medya ajansı ve danışmanlığı için fiyatlarımızı öğrenmek isterseniz iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

 • Teklifleri değerlendirirken kalite/ fiyat endeksi önemlidir

Bir danışman ile veya firma ile çalışmaya karar verirken sadece fiyatı baz almayın. Size verilen güven ve bilgi birikimi ile birlikte ücreti bir arada değerlendirin böylece en iyi kararı vermiş olursunuz.

 • Sosyal medya yönetim ve analiz araçlarını kullanın

Buzzsumo, Buzzsumo, Ahrefs, Buffer, Followerwonk, Trackur, Nuzzle, Social Clout, Collecto, Google Analytics, Social Bro, Hoot Suite ve buna benzer sosyal medya yönetim , analizi araçlarını kullanın. Her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını kendiniz tespit edip hangilerini kullanacağınıza karar verin. Etkin bir şekilde kullanıldığında zaman ve bütçe israfını engelleyecektir.

Sonuç : Kurumsal olarak sosyal medya yönetimini profesyonel olarak kullanmamak veya hafife almak büyük bir hatadır. Aman siz bu hataya sakın düşmeyin.

BU NOT İLE ALAKALI

WooCommerce – woocommerce_rest_cannot_view – Status 401 hata çözümü